• Foruma kayıt olarak daha fazla seçenekten yararlanabilirsiniz.
    Üye olduğunuzda mesaj içinde görüntülenen reklamları görmezsiniz.
    Yorumlarınızı bekliyorum...
    ...

ABD Kongresi, Uyuşturucu Kaçakçılarına Bağları Kabul Etti ve 1998'de Kongre Kayıtlarının (THOMAS) bir parçası yaptı. Dış politika hedeflerini ilerletm

  • Konbuyu başlatan rockyamaya
  • Başlangıç tarihi
R

rockyamaya

Ziyaretci

https://web.archive.org/web/20041212165734/http://www.motherjones.com/commentary/columns/1998/06/cia_side.html

Tarihçe 101: CIA ve İlaçlar

CIA'nın uyuşturucu kaçakçıları ile uzun ve korkunç bir geçmişi var. Ve hepsi Kongre Kayıtlarında.

Eric Umansky tarafından

16 Haziran 1998

Görünüşe göre seksenler, CIA'in itici ile karıştığı tek zaman değildi. Kongre Üyesi John Conyers (D-Mich.), CIA ve diğer istihbarat teşkilatları için yapılan fonlamaya ilişkin geçen ayki kongre oturumlarında, Kongre tarafından "Uluslararası Uyuşturucu Ticareti Konusunda Yazılı Bir CIA Zorunluluğu Tarihi" Kongre Kayıtına girdi. Politika Çalışmaları Enstitüsü. Kısa bir okuma – ve OSS'ye (CIA'nın öncüsü) olan sadık çalışması nedeniyle görünüşte affedilen ünlü gangster Lucky Luciano gibi bazı şaşırtıcı karakterleri var. Keyfini çıkarın:

Not: Belgeye doğrudan Kongre Kayıtlarından erişmek için, ThomasNewt Gingrich’in şampiyon olduğu kongre web sitesi ve 105. Kongreyi araştırın "Meyer Lansky" için. Kesin bir vuruş. (Sizinle doğrudan bağlantı kurardık ama Thomas olmaz.)

Karmaşık Bir Ağ: Uyuşturucu Uluslararası Ticaretinde CIA'nın Karmaşıklığının Tarihçesi

DÜNYA SAVAŞI II

CIA'in ana ve kardeş örgütleri Stratejik Hizmetler Ofisi (OSS) ve Deniz İstihbarat Ofisi (ONI) (ONI), üyeleri de dahil olmak üzere New York ve Chicago yeraltı dünyasından ağır toplanan İtalyan Mafya liderleriyle ilişkilerini geliştiriyorlar. 'Lucky' Luciano, Meyer Lansky, Joe Adonis ve Frank Costello, ajansların İtalyan diktatör Benito Mussolini tarafından sürülen Sicilya Mafya liderleriyle temas halinde olmalarına yardımcı oluyor. Yurtiçinde, amaç Doğu Kıyısı limanlarında sabotajı önlemek, İtalya'da ise müttefik işgallerden önce Sicilya'da istihbarat kazanmak ve gelişen İtalyan Komünist Partisini bastırmak. New York'ta hapsedilen Luciano, savaş sırasındaki hizmetlerinden dolayı bir af kazandı ve Lübnan ve Türkiye’de laboratuarlara morfin temini sağlayan bağlantıları geliştirmeden önce, yasal piyasadan malzemeleri yönlendirerek eroin imparatorluğunu kurmaya devam ettiği İtalya’ya sürüldü Sicilya'da. OSS ve ONI ayrıca, afyon, morfin ve eroin kaynaklarının geniş bir miktarını kontrol eden Çinli gangsterlerle yakın bir şekilde çalışmakta ve Tayland'ın sınır bölgesi, Burma, Laos sınır bölgesi Altın Üçgen'de II. Dünya Savaşı sonrası eroin ticaretinin üçüncü ayağını oluşturmaya yardımcı olmaktadır. ve Çin'in Yunnan Eyaleti.

1947

İlk varlığında, CIA ABD istihbarat topluluğunun anti-komünist yoluna devam ediyor. Ajans operatörleri Mafya'nın Sicilya'daki toplam gücü ele geçirmelerine yardım ediyor ve Marsilya'daki eroin kaçakçılığı yapan Korsikalı gangsterlere kentin limanlarını kontrol etmeleri için Komünist sendikalarla mücadelelerine yardımcı olmak için para gönderiyor. 1951'de Luciano ve Korsikalılar, kaynaklarını birleştirerek, 1970'li yılların başlarına kadar dünya eroin ticaretinde egemen olan meşhur 'Fransız Bağlantısı'nı ortaya çıkardılar. CIA ayrıca ülkenin komünist olmayan dünyada kalmasını sağlamak için Japonya'da organize suç çeteleri üyelerini işe aldı. Birkaç yıl sonra, Japon Yakuza Hawaii'de önemli bir metamfetamin kaynağı olarak ortaya çıkıyor.

1950

CIA, bazı ilaçların sorgulama yöntemlerini iyileştirip iyileştiremeyeceğini belirlemek için Bluebird Project'i başlattı. Bu sonuçta, Nisan 1953’te, CIA başkanı Allen Dulles’in, ajansın davranışlarını kontrol etme çabalarının bir parçası olarak “biyolojik ve kimyasal maddelerin gizli kullanımı için” bir program başlatmasına neden olmuştur. Proje Enginar ve Proje Konuşmacı gibi iyi huylu isimlerle, bu projeler, 1960'larda devam eder ve LSD de dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar verilen yüzlerce denemesiz test konusu ile devam eder.

MAYIS 1970

Bir Christian Science Monitor muhabiri, CIA’nın Laos’un dışına çıkan afyonun geniş bir hareketine taraf olmadıklarını bilerek, “afyon gönderilerinin özel CIA izni aldığını ve uçuşlarını güneye doğru takip ettiğini izleyen bir charter pilottan alıntı yaptığını” bildirdi. Ülkenin.' O sırada, Vietnam'daki 30.000 ABD'li servis elemanı eroin bağımlısıdır.

HAZİRAN 1980

Gelişmiş bilgilere rağmen, CIA eski DEA ajanı Michael Levine'ye göre, Arjantinli meslektaşların yardımcısı olan Bolivya militanlarının üyelerini 'Kokain Darbesi' sahnelemekten alıkoyamıyor. Aslında, 25 yıl süren DEA gazisi, ajansı, kaçak Nazi savaş suçlusu komutasındaki kaçak teröristlerin elinde CIA destekli paramiliter teröristlerin ellerinde işkence ve ölümle karşılaştığı Bolivya’daki kokain kaçakçılığını aktif olarak durdurdu CIA tarafından korunan) Klaus Barbie.

ŞUBAT 1985

DEA ajanı Enrique 'Kiki' Camerena Meksika'da kaçırıldı ve öldürüldü. DEA, FBI ve ABD Gümrük Servisi araştırmacıları, soruşturmaları sırasında CIA'i taş duvarcılıkla suçluyorlar. ABD makamları, CIA'nın, üst düzey uyuşturucu kaçakçısı ve kaçırılma sorumlusu Miguel Angel Felix Gallardo dahil olmak üzere varlıklarını korumakla daha fazla ilgilendiklerini iddia ediyor.

NİSAN 1989

Senatör John Kerry of Massachusetts başkanlığında Terörizm, Narkotik ve Uluslararası Haberleşme Senatosu Alt Komitesi, 1.166 sayfalık Orta Amerika ve Karayipler'de yolsuzlukla ilgili raporunu yayınladı. Alt komite, “Bireysel Contras, Contra tedarikçileri, Contra pilotları, bölge genelinde Contras destekçileriyle birlikte çalışan paralı askerler adına savaş bölgesinde uyuşturucu kaçakçılığı olduğuna dair önemli kanıtlar olduğunu” buldu. ABD yetkilileri alt komite, 'Nikaragua'ya karşı savaş çabalarını tehlikeye atma korkusuyla uyuşturucu meselesini ele almadılar.' Dedi. Soruşturma ayrıca bazı 'üst düzey politika yapıcıların' uyuşturucu parası kullanımının 'Contras'ın fon sağlama problemleri için mükemmel bir çözüm' olduğuna inandığını ortaya koyuyor.

OCAK 1993

Honduranlı işadamı Eugenio Molina Osorio, DEA ajanlarına 90.000 $ değerinde kokain tedarik ettiği için Lubbock Teksas'ta tutuklandı. Molina, hakime siyasi istihbarat sağladığı CIA için çalıştığını söyledi. Kısa bir süre sonra, CIA karargahından bir mektup hakime gönderilir ve dava reddedilir. Hakim, “Sanırım hepimiz onların (CIA) diğerlerinden farklı bir şekilde iş yaptıklarının farkındayız” diyor. Molina daha sonra uyuşturucu katılımının bir CIA operasyonu olmadığını kabul ederek, ajansın Honduras'taki siyasi istihbarat kaynağı olarak değeri nedeniyle kendisini koruduğunu açıkladı.

KASIM 1996

Venezüella Ulusal Muhafızlarının eski başkanı ve CIA operatörü Orgeneral Ramon Gullien Davila, Miami’de ABD’ye 22 ton kadar kokain kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor. Diğer ABD kurumlarından gizli tutulan bir operasyon olan uyuşturucu kaçakçılarını yakalamayı amaçlayan gizli bir programın bir parçası olarak CIA'nın onayıyla ülkeye bir tondan fazla kokain sevk edildi.
📷
Ne düşünüyorsun?

İçindeki hikayeye bağlantı Congress.com Web sitesi

https://www.congress.gov/congressional-record/1998/5/7/house-section/article/h2944-1
 


Üye olursanız bu reklamlar gösterilmez...


Mavikutu Sohbet Kanalımız


Üst