• Foruma kayıt olarak daha fazla seçenekten yararlanabilirsiniz.
    Üye olduğunuzda mesaj içinde görüntülenen reklamları görmezsiniz.
    Yorumlarınızı bekliyorum...
    ...

Evren genisleme vektoru

Ç

çetin

Ziyaretci
Yaricapi 30 milyar isik yili demissin

evrenin tek yonlu genislemedigini her yone genisledigini kesin biliyormuyuz.

eger her yone genisleyipte senin dedigin gibi 30 milyar isik yili bir capi varsa zamanin tipki sayi dogrusu gibi bir noktada - e dogru gittigini soyleyebilirmiyiz. cunku merkezdeki zamani sifir kabul edersek merkeze farkli acilardan bakan noktalardaki zamanlari merkeze ve birbirlerine gore nasil izah edebiliriz

Üye olursanız bu reklamlar gösterilmez...

Mavikutu

Mesaj yazabilirsin
Yönetici
Olabilir...
Bir varsayım olarak negatif zaman kavramı kullanılabilir.
Ancak evrenin neresinden baktığına göre değişir.
Köşelere yakın yerden merkeze bakmak ile merkezden köşelere bakmak farklı olacaktır. ( evrenin genişlediği teorisine göre )
.
Ben evrenin gelişmiş bir simülasyon olduğu teorisini uzun zamandır inceliyorum ve bunun mümkün olduğunu gördüm.
Bir videoda açıklamıştım.
Zaman kavramıda bu simülasyonun anahtar verilerinden birisi
.

Son düzenleme:
Ç

Çetin

Ziyaretci
Olabilir...
Bir varsayım olarak negatif zaman kavramı kullanılabilir.
Ancak evrenin neresinden baktığına göre değişir.
Köşelere yakın yerden merkeze bakmak ile merkezden köşeler bakmak farklı olacaktır. ( evrenin genişletiği teorisine göre )
.
Ben evrenin gelişmiş bir simülasyon olduğu teorisini uzun zamandır inceliyorum ve bunun mümkün olduğunu gördüm.
Bir videoda açıklamıştım.
Zaman kavramıda bu simülasyonun anahtar verilerinden birisi
.
ya sadece yasadığımız dunya simulasyonsa. evren diye bişey yoksa. sadece burası varsa. hersey daha basit olmazmıydı

Mavikutu

Mesaj yazabilirsin
Yönetici
Öyle simülasyon olmaz :)
Yaşam simülasyonu evreni kaplamalıdır.
.
Simülasyon kavramında bizde yaşam simülasyonları yapmaya adayız...
Belli teknolojiye ulaştığımızda yaşamı simüle etmeye başlarız.
.

Çetin

Aktif üye
Öyle simülasyon olmaz :)
Yaşam simülasyonu evreni kaplamalıdır.
.
Simülasyon kavramında bizde yaşam simülasyonları yapmaya adayız...
Belli teknolojiye ulaştığımızda yaşamı simüle etmeye başlarız.
.
Yasam simulasyonu neden evreni kaplamalıdır anlayamıyorum. siz bi simulasyon yapmak isteseniz etrafınızdaki herseyi kurgulamak zorundamısınız. kendin diyorsun bir yanlıslık var zaman kavramı oturmuyor çok ucuk rakamlar. belki de bu bize gözlemlediğimizi sandığımız evrenin aslında varolmadığını gösteriyor olamaz mı

Çünkü sadece ölçebiliyorsun. Uzak ta bişeyler oluyor ama ne oldugunu bilmiyorsun ya da oldugunu zannediyorsun. Nasıl emin olabiliriz yanına gitmeden gördüklerimizin sadece birer görsel olmadığından

Mavikutu

Mesaj yazabilirsin
Yönetici
İlk önce yaşam simülasyonu nedir bunu açıklamak lazım belki.
Bir yaşam simülasyonu yapmak istersen nereden başlarsın...
.
Bir oyun olan SIM gibi bir şeyde simülasyon, ama hiçbir zaman yaşam simülasyonu olamaz.
.
Yaşam simülasyonunu neden yaparsın?
Bir türün yaşamını nasıl yönlendiğini görmek istersin.
Bir ortam yaratırsın ve türleri bu ortama simüle edersin.
Tek hücreli bir canlıdan çok gelişmiş bir uygarlığın nasıl oluştuğunu gözlemek güzel olacaktır.
.
Bu nedenle bu simülasyon dev bir organizasyon olmak zorunda.
Dev organizasyonda ancak evren veya evrenlerden oluşabilir.
Basit ortamlarda ( insanlığın şu andaki en büyük kuantum bilgisayarlarından milyarlarca olsa bile basit kalacaktır. ) yaşam simüle edilemez.
.
Son günlerde paralel evrenler teorisi ile simüle yaşam teorisini üst üste oturtmayı başardım.
Birgün mutlaka insanoğluda bir yaşamı simüle edecek.
Böylece oda bir evren oluşturacak.
İşte böylece paralel evrenler çoğalmaya devam edecek gelişen her yaşam simülasyonu kendi simüle evrenini oluşturacak.
.
Sadece zaman kavramını hala bu simülenin neresinde kullanılacağını anlamış değilim.
Çünkü çok çok gelişmiş ( en üsteki ) yaşam formu bu simülasyonu bizim anlayacağımız şekilde 1-2 saatte tamamlayabilir.
Yani elindeki teknoloji bu simülasyonu 1-2 saat çalıştırarak tamamlıyorsa alt katmanlardaki evrenlerin simülasyonu ne kadar sürer.
.
Zaman kafa karıştırıyor :)
.

S

siyasetci2010

Ziyaretci
ALLAH zamana yemin etti. Ve insanın ziyan içerisinde olduğunu bildi. ALLAH zaman içerisinde değil ki ziyan içerisinde olsun. Düşlerinizde zaman nasıl bir kavram? Bilginin bütünü için zaman olabilirmi? O zaman içerisinde ileride, geride gidebilir değil mi? Toplam bilgi soyut bir kavram gibi gözüksede somuttur. Gerçek hak budur. Işıktan gelir, ışığa gider.

Çetin

Aktif üye
ALLAH zamana yemin etti. Ve insanın ziyan içerisinde olduğunu bildi. ALLAH zaman içerisinde değil ki ziyan içerisinde olsun. Düşlerinizde zaman nasıl bir kavram? Bilginin bütünü için zaman olabilirmi? O zaman içerisinde ileride, geride gidebilir değil mi? Toplam bilgi soyut bir kavram gibi gözüksede somuttur. Gerçek hak budur. Işıktan gelir, ışığa gider.
aslında ordaki kelime tam olarak zamanı karşılamıyor. insan hayatındaki bir zamanı karşılıyor. mesela 40 ından sonra azanı teneşir paklar deriz ya burdaki 40 bu cümle içindeki insanın asr ı oluyor.

bu arada mesela 40 demişken. onla ilgilide bir ayet vardır. bana göre orda anlatılan şeyde bir asr dır. ama bu asr güzel olanı. ordaki 40 insanın hayatının anlamını bulduğu andaki asr ıdır. artık olgunlaşmıştır (belki 40 ında belki 60 ında yas farketmez) anlatılan insanın yaşı değil olması gereken asr ıdır

aslında kitap evrenden taş dan böcekten zamandan kadından erkekden bahsetmez. tamamıyle insanın tek olarak ruh halinden bahseder. tek bir insanın içine girebileceği bürünebileceği tüm ruh hallerini edebiyat tarih hikaye kullanarak tasvir eder

Mavikutu Sohbet Kanalımız