• Foruma kayıt olarak daha fazla seçenekten yararlanabilirsiniz.
    Üye olduğunuzda mesaj içinde görüntülenen reklamları görmezsiniz.
    Yorumlarınızı bekliyorum...
    ...

Long Island, NY Polis Yolsuzluğu Komplo

  • Konbuyu başlatan sybilbatson7
  • Başlangıç tarihi
S

sybilbatson7

Ziyaretci

Federal yetkililerin Suffolk Polis Şefi James Burke'ün bir mahkumu dövüp atmadığına dair bir soruşturmayı yeniden açtıkları Haziran 2015 tarihli vahiy, Bölge Avukatı Thomas Spota'yı paniğe düşüren bir kişi olduğunu ve bir "tanıklık ettiğini" ve örtbas etme çabalarını, bir devlet tanığını açığa vurmasını istedi. Spota'nın duruşmasında Salı günü ifade verdi.

Spota eski Suffolk polisi Teğmen James Hickey'e Spota'nın Hauppauge'deki ofisinde yaptığı toplantıda, "Birileri konuşuyor. Çabuk öğrenirseniz iyi edersiniz," dedi.

Hickey, Spota'yı doğrudan iddia edilen komploya bağlayan ifadesinde, ABD Merkez İslip Mahkemesi’ndeki jüri üyelerine Spota’nın kendisinin de sorduğunu söyledi: “Kimin çevirdiğini düşünüyorsun?”

Savcılık tanıkı, Burke ve Spota'nın yolsuzlukla mücadele şefi Christopher McPartland'ın mevcut eş sanığı da orada olduğunu söyledi – bir grubun beş üyesinden dördü kendilerini "İç Çember" olarak adlandırıyordu. 2012'de dayak yedikten sonra pişiyorlardı.

Hickey, belki de dahil olan polis yetkililerinden birinin, potansiyel bir tanığın dikkatlice yaklaştığı ve federal yetkililer tarafından röportaj yapması için ikna edildiği bir polis tekniğinin yakalandığını veya "kaçırıldığını" söyledi.

Ancak Spota bu fikri düşürdü, tanık dedi.

Hickey Spota, "Federaller bunu yapmaz. Federaller sabah 6'da evinizde ortaya çıkar. İşinizde ortaya çıkarlar. Sizi utandırmaya çalışırlar. Kötü insanlar." Hickey Spota cevapladı.

Bölge savcısı, mahkum saldırısına katılan üç dedektiften biri olan Kenneth Bombace'nin "zayıf halka" olduğuna inanıyordu.

Yetkili, Suffolk’un üst düzey icra memurunun Bombace’a karşı tehdit oluşturduğunu söyledi.

Hickey Spota'ya, "Konuşursa, burada Suffolk İlçesinde öldü. Bir daha burada asla çalışmayacak. Göreceğim." Dedi.

Burke, tanıklara göre, Hickey'e Bombace ve ayrıca cezaevi istihbarat biriminin diğer iki dedektifine de bir mesaj verdi.

Suffolk Polis Departmanı Şefi "İdarecilere karşı olanlara ne olur" dedi.

Hickey, Spota ve McPartland'ın adalet davasını tıkanmasının üçüncü haftasında kürsüye çıktı.

Başsavcı tanık, Dedektif Şefi William Madigan ile birlikte “İç Çember” in de bir parçası olduğunu söyledi. Hickey, grubun takma adının, polis departmanının suç istihbarat birimini yönetmeye başladığında Kasım 2005’te yazıldığını söyledi.

55 yaşındaki eski polis, Loeb'in dayaktan sonra örtbas etme girişiminde yer aldığını, çünkü reddederse ne olacağını bildiğini söyledi.

Hickey, "Tom Spota, Chris McPartland ve Jimmy Burke'ü geçerseniz, Suffolk İlçesinde en güçlü üç adamın yeminli düşmanlarını yaptınız," dedi.

"İç Çember" üyelerinin yanı sıra Hickey, dört dedektif ve dedektif sendika yetkilisi Russ McCormack'in de örtbas etme çabalarına katıldığını söyledi. Dedektifleri Bombace, Anthony Leto, Michael Malone ve Cliff Lent olarak tanımladı.

Hickey, "İç Çember" üyelerinin, hedefin ailesinden sonra bile düşmanları maddi, kişisel ve profesyonel olarak imha edeceğini söyledi.

Tanık, "10 yıl boyunca" İç Çember "'deydim. Nasıl çalıştıklarını biliyorum. "Dedi. Hickey'e göre, grubun gördüğü gibi, "birini geçtiyseniz, hepsini geçtiniz".

Tanık, "Burke onlardan nefret ediyorsa, Spota onlardan nefret ediyor, McPartland onlardan nefret ediyor, onlardan nefret ediyordum ve Madigan onlardan nefret ediyor" dedi.

Aksine hareket etmek, "sadakatsiz olarak görülür" ve "" İç Çemberden çıkacaksınız "demiştir.

Hickey ayrıca jüri üyeleri için bazı grup üyeleri arasındaki ilişkilerin dinamiklerini ayrıntılı olarak açıkladı.

"Spota," dedi Hickey, "Burke’ün en güçlü savunucusu ve koruyucusuydu."

McPartland, “Jimmy'nin başı beladayken ilk başvurduğu kişi olur” dedi.

Ve Spota, Hickey "Ağırca Chris'e güvendi" ifadesini verdi.

Hickey, Aralık 2016'da, Suffolk'un bir ay sonra federal mahkemede adaleti engellemekten suçlu bulunmadan önce emekli maaşını korumak için polis teşkilatından 30 yıl sonra emekli olduğunu söyledi.

Tanık, savcı Lara Treinis Gatz'a, “O zamanlar patronum James Burke tarafından bir mahkumun saldırısının örtbas edilmesine katıldım” dedi.

Masumiyetlerini koruyan Spota ve McPartland, Burke'ün eylemlerini gizlemeye çalışmanın bir parçası olamayacaklarını söyledi çünkü Burke onlara suçunu asla kabul etmedi.

Sina Dağı'nın 78 yaşındaki Spota ve Northport'un 54 yaşındaki McPartland'ı, komplo suçlamaları, adaletin engellenmesi, kurcalanmaya ve Loeb'in haklarından mahrum edilmesine aksesuar olarak davranma suçuna itham etmedi.

Spota'nın şef olmadan önce en iyi araştırmacısı olan Burke, Loeb'in şimdiye dek iyileşen eroin bağımlısının 12 Aralık 2014'te Burke'ün polis aracından bir çanta çalmasının ardından ifadesine göre bir polis çantasında yumruk attı.

Burke 2016 yılının başlarında suçu kabul etti ve geçen yıl ev hapsinde serbest bırakılmasından önce 46 ay hapis cezasının çoğuna hizmet etti.

Savunma, Hickey'in güvenilirliğini, zihinsel problemleri ve alkolizmden bahseden bir hedef haline getirdi.

Ancak Hickey'in tavırları, Suffolk yasa uygulayıcılarından sorumlu kişilerin zihniyetine dair algılarını da içine alan da dahil olmak üzere savcılıktan soru sormaya devam ettiği için Salı günü kararlıydı.

Hickey, "İç Çember" monikerine ek olarak, Spota, Burke ve McPartland’ın, eyalette hukuk ve düzenden sorumlu üç kişi olarak kendilerini "İdare" olarak adlandırdığını söyledi.

Tanık, Hickey'in suç istihbarat birimindeki dedektiflerinin Burke krallığının "saray muhafızı" olarak bilindiğini söyledi.

Hickey, "Her şeyi yaparlardı ve her şeyi kralları Burke, onlardan yapmalarını isterdi" diye ekledi.

Loeb dayakına gelince, saray muhafızları krallarının düşmesine izin vermedi, Hickey Burke'e söyledi.

Aynı günün ardından Burke, Hickey'e Loeb'in Dördüncü Bölge'deki dayaktan bir açıklama yaptı ve Burke'ün kutlama havasında olduğunu söyledi.

Tanık, "Burke bana suç istihbarat dedektiflerinin kendilerinin gurur duyduğunu, Christopher Loeb'in cehennemini dövdüklerini söyledi" dedi.

Hickey, McPartland'ın Loeb'in kovuşturması için özel olarak seçildiğini ve Burke'ün şöyle bir açıklama yaptığını açıkladı: "Chris bununla ilgilenecek, kardeşim."

Hickey'e göre, Burke ve Loeb'in saldırısına karışan diğer dedektifler daha sonra Oheka Kalesi'ndeki suç istihbarat biriminin tatil partisinde övündü.

Kimse Loeb için endişelenmedi, dedi.

Ancak tanık, Ocak 2013'te, bir başka dedektif olan Robert Trotta'nın, Dördüncü Bölge'de diğer polislerin Burke'ün orada bir esiri dövüp dövmediğini görüp görmediği konusunda soru sorduğunu söyledi.

Trotta, Kasım ayında Suffolk yasama meclisi olarak seçilmesinin ardından polis gücünden emekli oldu. Ancak Hickey, o yılın başlarında yaptığı sorulara '' İç Çember '' de büyük alarmlar verdi. "Dedi.

Tanık jüri üyelerine verdiği demeçte, Trotta, John Oliva ve William Maldonado ile birlikte Eylül 2012'de Burke'ün MS-13 bağlantılı cinayet olaylarını araştıran federal bir görev kuvveti aldığı tespit edildi.

Üçlü, federallere sadık kaldı, “kimden nefret ediyoruz” diyor Hickey, Burke'e şunları söyledi.

Tanık, görevlerinin kaldırılmasının ardındaki asıl nedenin, gücünü azaltmak için Trotta'nın federal yetkililere bağlarını kesmek olduğunu söyledi.

Hickey, Spota'nın Trotta için endişelendiğini ve Burke'ün Trotta'nın Dördüncü Bölge'yi ziyaretinden sonra paniğe kapıldığını söyledi.

Ancak tanık, McPartland’ı hatırladı, Washington’daki federal yetkililerin, Loeb’in ciddi yaralanmalara maruz kalmamasından ve “bir kariyer suçlusu” olması nedeniyle, bir şefin eylemleriyle ilgili soruşturmayı onaylayacağını düşünmediğini söyledi.

Tanık, savcı Treinis Gatz'a, hiç kimsenin endişelenecek bir şey olmadığını söylemediğini, çünkü Burke'ün masum olduğunu söyledi.

Hickey, “Açıkça konuştuk, Burke'ün bir mahkumu cehenneme çevirdiğini ve örtbas etmek zorunda kaldıklarından bahsetti” dedi.

Aynı ay, “İç Çember”, Tania Lopez'in dedektiflerin görev gücünden kaldırılmasıyla ilgili bir haberi sonrası yeni bir hedefi hedef aldı.

Hickey, Lopez'e sızdırdığını düşündüğü Oliva'nın bir düşman haline geldiğini söyledi.

Tanık, çok sayıda Newsday gazetecisine sızıntı hikayeleri duyduğunu söyleyen Burke'ün, misillemeyi hak eden "sıçan" Oliva olduğunu söyledi.

Eski Suffolk savcısı Spiros Moustakas, daha önce Oliva'nın medyaya gizli bilgi sızdırıp sızdırmadığını görmek için yapılan bir telgraf soruşturması hakkında tanıklık etti ve Spota'nın 2014 yılında dedektifin çağrılarının kasetlerini dinleyerek çok fazla zaman geçirdiğini söyledi.

Moustakas, "memur güvenliği" nin Spota'nın imzaladığı bir başvuruda telgraf için belirtilen sebep olduğunu söyledi.

Temmuz 2014'te yetkililer Oliva'yı sorguladı ve iki ay sonra resmi suiistimali yapmaktan suçlu bulundu.

Hickey Salı günü, Oliva teleferiğinin "memur güvenliği ile hiçbir ilgisi olmadığını" belirtti; "bir tel almak için kullanabileceğimiz bir örtü" idi.

Tanık ayrıca, özellikle Loeb'in avukatı iddialarıyla kamuoyuna açıklandıktan sonra, Burke – Bombace, Leto ve Malone ile dayakta yer aldığını söyleyen dedektiflerinin emin olmak için "günlük, aralıksız sürekli baskı" altında olduğunu da belirtti.

Hickey’in iki dedektifi de dahil olmak üzere FBI’ın mahkeme celbi hizmet ettiği Haziran 2013’te daha fazla panik yaşandı.

Tanık, McPartland’ın kendisine "FBI’ya ne söylediklerini ve kendilerine ne söylendiğini öğrenmesini" emrettiğinden aynı gün tüm dedektifleriyle konuştuğunu söyledi.

Dedektifler "enkazdı" dedi ve Burke'ün o gün dedektiflere mesaj gönderdiğini söyledi.

Hickey, "Burke, onlara bunun üzerinde çalışmayı bildiği en akıllı iki avukatının olduğunu söylememi söyledi, Spota ve McPartland, ve adamlarım [avukat] sendika avukatları değil gerçek avukatlar alacaklardı." Dedi.

Tanık, Spota ve McPartland'ın ona şöyle söyleyeceğini söyledi: "Bu, Jimmy'yi hapisten uzak tutmakla ilgili."

Hickey, 2013 yılında iş sonrası içki içmeye başladığını ve akşam yemeğinden sonra bir kadeh şarapla başladığını söyledi.

Tanık, "Bu komploun tüm ağırlığını sırtımda taşıyormuş gibi hissettim" dedi.

2013 yazında, yatmadan önce gece bir şişe şarap ve yarım şişe votka içtiğini ekledi.

Tanık, aşırı içme sonrası pankreatit nedeniyle yaz sonunda hastaneye yatırıldığını ve hastanenin serbest bırakılmasından sonra bir daha hiç içmediğini söyledi.

Hickey ayrıca içmenin hafızasından ödün vermediğini ve iş yerinde veya Spota veya McPartland ile görüşmelerinde hiç içmediğini söyledi.

Ayrıca, Salı günü, bir FBI görevlisinin aradığı ve Loeb sondasının bittiğini ve temizlendiğini söyledikten sonra Burke'ün Aralık 2013'te sevindiğini hatırladı.

Ancak 2015 sonbaharında Hickey, Bombace’in federal bir jüri önünde tanıklık ettiğini öğrendiğini ve Burke’ün “aşırı paranoyak” olduğunu söyledi.

Hickey fazla uyumadığını, örtbas etmeye devam etme baskısının tekrar arttığını ve karısının onu Ekim 2015'te Huntington Hastanesine götürdüğünü söyledi.

Tanık, kendisine küçük bir inme geçirdiğini söyleyen bir doktoru hatırladığını ancak bir buçuk gün sonra uyanana kadar başka hiçbir şey olmadığını söyledi.

Bir hafta sonra, federal müfettişler mahkeme celbi ile kapısını çaldılar ve o aldı ve doğrudan polis birliğinin ofisine sürdü, dedi.

Çok geçmeden, Burke içeri girdi, dedi Hickey.

Hickey, Burke’e o gece Leto’nun “büyük jüriyi yıktığını” söylediğini ya da gerçeği söylediğini söyledi.

Burke, avukatının kendisi için bir kefalet paketi hazırladığını ve “üç yıl yapmak, gangsterlerle kart oynamak” umrunda olmadığını, ancak Hickey'nin “güçlü olması” gerektiğini, “tanığın hatırlattığını” söyledi.

Hickey, Burke'ün bir şey ifade ettiğini söyledi: "Spota ve McPartland'a karşı işbirliği yapmamak".

Tanıklık Pazartesi günü devam ediyor.
 


Üye olursanız bu reklamlar gösterilmez...


Mavikutu Sohbet Kanalımız


Üst